Rodičia neodovzdávajú svojim deťom len gény, ale taktiež povahové vlastnosti. Na tom nie je nič zvláštne. Vlastne je to viac než logické. Ak viete o vlastnostiach, ktoré na sebe nemáte radi, ktoré vám znepríjemňujú život, alebo jednoducho nechcete, aby ich mali aj vaši potomkovia, mali by ste s tým niečo urobiť. Čo? V prvom rade musíte zapracovať sami na sebe.
Možno si hovoríte, že vy nemáte žiadne negatívne vlastnosti. Verte, že máte a viac než dosť. Každý človek má svoje svetlé a taktiež tmavšie stránky. Od svojich detí taktiež nemôžete očakávať to, že budú dokonalé, môžete ich však uchrániť pred takými povahovými vlastnosťami, ktoré im môžu v živote spôsobovať problémy. Hovoríme napríklad o prehnanej hanblivosti, alebo naopak arogancii. Neúprimnosť, chronické klamanie, alebo chorobná lenivosť. To všetko vám život veľmi neuľahčí. V prvom rade si musíte svoje nedostatky priznať vy. Ak o nich nebudete vedieť, respektíve si ich nebudete schopní otvorene priznať, pripravte sa na to, že vaše deti budú presne také ako vy.
Ak máte prvý krok za sebou, je čas na konkrétne výchovné postupy. Uveďme si to na príklade. Predstavme si, že ste neskutočne hanblivá osoba. Vaše dieťa vás pozoruje každú sekundu, a to už od jeho narodenia. Ak teda uvidí, že pri rozhovore nedokážete druhému pozerať do očí, bojíte sa okoloidúceho opýtať na čas, alebo takmer nevychádzate do spoločnosti ľudí, vaše dieťa takéto správanie bude vnímať ako úplne prirodzené. Preto sa musíte prekonať vždy keď to ide. Demonštrácia je vždy ten najlepší spôsob, ako niekoho niečo naučiť.
Možno si teraz hovoríte, že ste sa nič nové a podstatné nedozvedeli. Áno je pravda, že v predošlých riadkoch nie je spomenutý žiaden vedecký výskum, ani presný návod, ako vychovávať vaše deti. Niekedy, je však upozornenie na daný fakt omnoho viac, ako sto odborných názorov.