Koreniny aj bylinky sa do záhrad priam pýtajú. Nezaberú veľa miesta a v črepníkoch sa dajú prekladať kamkoľvek. U Vás doma na dvore môžete kombinovať tieto zázraky so zeleninou a vytvárať krásne farebné rozmanitosti. Ako pri plodinách, tak aj v záhonoch sa im môže dariť. Kombinácia s ružami a inými kvetmi bude pôsobiť decentne a usporiadane.
Napríklad taká levanduľa v okrasnej záhradke krásne vynikne a rozvonia Vám dni. Na konci leta ju môžete obstrihať a usušiť, či vyrobiť si olej na pokožku. Aj alchemilka, pamajorán či echinacea sa uchytia pomedzi porasti. Väčšina týchto krások nepotrebuje nejakú veľkú starostlivosť a pri tom ich môžeme využiť k staraniu sa o seba v dokonalom zmysle a v harmónii s prírodou. A nejde len o nás. Niektoré odpudzujú škodcov a iné nedovolia plevelu rásť. Levanduľa odháňa mravce a vošky, ako aj saturejka.
Ak si ich dáte do blízkosti odpočívadiel, či terasy, tak rozrastené vám odpudia hmyz a lietajúce potvorky. Rozmarín je na toto, ako stvorený. Taktiež si môžete zadovážiť eukalyptus, či mätu. Všetky tieto byliny sa dajú použiť do pokrmov a kozmetických prípravkoch. Ak máte ovocné stromy oceníte, že niektoré lákajú opeľovačov rovno do vašich záhonov. Patria sem pamajorán, šalvia aj bazalka.
Slniečko a teplo potrebujú skoro všetky, no zároveň by to malo byť chránené miesto. Slniečko pôsobí na kvitnutie a uvoľňovanie arómy. Sú aj také, ktorým sa darí viac v polotieni, a to sú pažítka či medovka. Ak uvažujete o kameňoch je to dobrý nápad, tie im totiž pomôžu k prehnitiu substrát a im sa bude viac dariť.
Vysádzať ich môžete počas celého vegetačného obdobia a najlepšie v koreňových baloch. Na jar ich je plné trhovisko a máte si z čoho vyberať. Práve toto obdobie aj spolu s jeseňou je to najvhodnejšie na okrášlenie vášho záhonku.
Pestovanie týchto vzácnych plodov zeme sa vždy oplatí. Čaje, tinktúry, oleje, vône a iné produkty Vám pomôžu pri mnohých ochoreniach bez použitia liekom plných chémie.