Levanduľa patrí medzi rastliny, ktoré sú nádhernou dekoráciou každého bytu i záhrady, no a okrem toho majú nádhernú vôňu. Dospelé rastliny môžeme využiť pri výrobe domácej kozmetiky, ako napríklad mastí, krémov, či olejov, ale taktiež na liečebné účely. V sušenej forme, zas hovoríme o výbornom prostriedku proti všakovakým škodcom. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme, ako si levanduľu vypestovať od semienka.
Výsev a starostlivosť o mladé rastlinky
S výsevom levandule by ste sa mali poponáhľať. Ideálnou dobou je druhá polovica februára. Pripravte si plastové tégliky, alebo špeciálne nádobky, určené na výsev. Naplňte ich klasickým záhradníckym substrátom až po vrch. Pred vysiatím semien, pôdu navlhčite. Tak zabránite tomu, aby sa vám malinké semienka rozkotúľali po celom povrchu. Navyše, ak by ste poliali až potom, prúd vody, by ich vyplavil.
Levanduľa patrí k rastlinám, ktorých semená klíčia na svetle,podobne ako bazalka. Preto ich nikdy neprikrívajte zeminou, iba jemne utlačte prstami. V tme, by totiž nevyklíčili. Z tohto dôvodu je potrebné, aby ste tégliky umiestnili na dostatočne svetlé miesto, ideálne na parapetnú dosku pri okne, ktoré sa nachádza na južnej strane. Do jednej nádobky umiestnite iba zopár semienok, aby ste ich neskôr nemuseli pretrhávať a tak zbytočne poškodzovať jemné korienky.
Semená klíčia pri teplote v rozmedzí pätnásť až dvadsať a stupňov Celzia, a to približne v priebehu dvoch týždňov.
Rastu pomôžete tak, že nádobky, do ktorých ste semená vysiali, prikryjete mikroténovým vrecúškom, alebo fóliou.Zemina nesmie totiž nikdy preschnúť. Do vrecúška urobte niekoľko malých dierok, napríklad ihlou, aby vám substrát nezačal plesnieť. Odstráňte ho až vtedy, keď sa nad povrchom pôdy objavia prvé zelené časti rastliniek.
Následne mladé rastlinky klasicky zalievajte. Ak ich chcete pestovať v kvetináči, presaďte ich až vtedy, keď bude pre nich výsevná nádoba malá. V prípade, že poputujú do voľnej pôdy na záhrade, počkajte až do druhej polovice mája.