Ale stojí to? EÚ má určite prekážky obchodu, a tak či onak, zvyšujú náklady na dovážaný tovar. Ale každá krajina na svete má nejaké bariéry. Ako porovnáva EÚ?
Sadzby – dane, ktoré sa vyberajú len z dovážaného tovaru – sú najľahšie kvantifikované a porovnané. Z väčšej časti sú sadzby EÚ relatívne nízke. Existuje niekoľko spôsobov výpočtu priemeru. Môžete si vziať „jednoduchý“ priemer, alebo môžete sadzby zaťažiť v závislosti od množstva obchodu, ktorý je ovplyvnený. Obidva majú nevýhody a výhody.
Potom sa môžete pozrieť na „viazané“ sadzby – sumu, ktorú krajiny v rámci Svetovej obchodnej organizácie zaviazali, že neprekročia. Alebo sa môžete pozrieť na uplatňované tarify, ktoré skutočne ukladajú, ktoré môžu byť nižšie, niekedy o veľké rozpätie.
V žiadnom prípade nie sú priemerné tarify EÚ pomerne mierne, ale určite nie sú najnižšie. Najnižšou hodnotou pre EÚ je vážená hodnota obchodu za uplatňované tarify (najnovšia v databáze WTO je 2015). To bolo 3%. To je vyššia ako USA (2,3%) a Japonsko (2,1%), ale nižšia ako Austrália (4%) alebo Kanada (ale iba 3,1%). Niektoré rozvojové krajiny majú vyššie úrovne, napríklad 10,4% v prípade Brazílie.
Ale hlavné rozvinuté ekonomiky sa nemôžu vyrovnať Hongkongu, ktorý nemá žiadne tarify.
Sektor po sektoroch
Ak vtlačíte do určitých odvetví, dostanete rozmanitejší obraz. Sadzby na poľnohospodárske výrobky majú tendenciu byť vyššie, aj v EÚ. Priemyselne vážený priemer je 7,8%, čo je oveľa vyššia hodnota ako v USA o 3,8%.
Ale ak chcete predať poľnohospodársky tovar do Švajčiarska, je to priemerná sadzba takmer 30%. Jedna sťažnosť, ktorú proti svojim britským oponentom niekedy podal proti EÚ, sa týka taríf za tovar z rozvojových krajín, najmä z Afriky.
Hoci existujú určité sadzby, väčšina afrických krajín má výhodu z dohody EÚ, ktorá umožňuje takmer úplne bezcolný a bezkvótový prístup pre svoj tovar.