Na začiatok si objasníme niekoľko pojmov. Podľa koncentrácie sa vône delia do troch rôznych kategórií.
1. Parfum – ide o najintenzívnejšiu vôňu, aká je na trhu k dispozícii. Podiel vonných látok je
20-40%, avšak to, či je vhodná na denné nosenie je otázne, keďže jej vôňa môže byť až príliš silná a omračujúca.
2.Eau de parfum alebo parfumovaná voda, podiel vonných látok je 15-20%. Jej vôňa je slabšia než parfum, hodí sa skôr na večer alebo na zimné mesiace.
3.Eau de toilette – toaletná voda má najnižšiu koncentráciu zo spomínaných a na pokožke vydrží v závislosti od jej pH asi šesť hodín, takže počas dňa je nutné ju aplikovať opakovane. Na bežné denné nosenie sa hodí najviac a je zo všetkých druhov najpopulárnejšia.
Ako vybraný parfum správne aplikovať? Francúzi uznávajú dva spôsoby.
Stará školavraví, že parfum sa má aplikovať s citom nastrategické miesta na tele. Prvý bod je vnútorná strana zápästí, nie príliš blízko dlaní, aby sme si ho nezmyli pri umývaní rúk. Druhé miesto je na krk za uši, tesne pod hranicu sánky. Ak chceme voňať výraznejšie, nanesieme vôňu aj na tretí bod, na vnútornú stranu lakťových jamiek a v prípade, že na sebe máme sukňu, šaty, alebo kratšie šortky, tak aj do podkolennej jamky.
Druhý spôsobaplikácie vraví, že voňavka sa nemá aplikovať priamo na telo. Namiesto toho jednoducho pred seba nastriekame “oblak“ vône, cez ktorý prejdeme, aby sa na nás molekuly parfumu zachytili. Výhodou tohto spôsobu je, že vôňou nasiaknu aj Vaše vlasy. Nevýhodou je, že parfum vyprchá rýchlejšie, než pri prvom spôsobe použitia, takže je nutné ho aplikovať po pár hodinách opäť.
A ako si vybrať správny parfum? To závisí od veku, príležitosti, ročnom období a hlavne vkusu nositeľky.
Mladé dievčatá a ženy zvyčajne siahajú po ľahších a sladších, kvetinových voňavkách. Staršie ženy si zvyknú vyberať výraznejšie, intenzívnejšie vône, ako napríklad santalové drevo, tuberózy alebo jazmín.Týchto pravidiel sa však rozhodne držať nemusíte a voňajte podľa Vášho vlastného uváženia a nálady.