Predstavte si situáciu, kedy ste dlhé roky rozbiehali firmu, darilo sa jej, prijali ste množstvo zamestnancov a tí sa vypracovali. Zatiaľ to znie bezproblémovo. Ale čo ak kolektív dlhoročných zamestnancov otvorene prizná, že už firmu ťaháte nadol a zle sa s vami pracuje? Svedomie vám napovie, že im firmu prenecháte a vy skončíte.
Takýto istý prípad sa stal Steveovi Jobsovi. Firma a hlavne výrobky značky Apple vám určite niečo hovoria. Steve Jobs bol jej zakladateľom a dlhodobou hlavou i propagátorom číslo 1. Samozrejme aj jej vlastníkom. Mal však neortodoxný prístup k svojim zamestnancom. Jeho nápady a následné realizácie spôsobili radosť ľuďom po celom svete. Mám na mysli hlavne iPad a iPhone, či legendárny počítač Apple II. Na ten však už nová generácia moc nepamätá. Tieto produkty vyčarili úsmev a spokojnosť v tvárach ľudí po celom svete, no kto so Steveom osobne pracoval, mával poväčšinou slzy a kruhy pod očami.
Mal geniálne nápady a prehľad, to je pravda. Ale za svojimi snami šiel nekompromisne, od svojich zamestnancov vyžadoval úplné maximum, kedy sa dokonca prestali stýkať s rodinou a len celé dni, skoro bez prestávky pracovali. Celé ráno i noc. Steve navyše nemal problém vyhodiť človeka, ktorý ho niečím sklamal, alebo neodviedol 100 percentnú prácu. Ak ste tvrdo pracoval,zanedbával rodinu, no konečný produkt nemal väčší úspech, mohli ste čakať výpoveď. V jeho okruhu zostávali len tí najlepší a vždy, včetne jeho samého išli na maximum. Ako vieme, malo to však veľký úspech. Steve išiel príkladom a taktiež všetok čas venoval práci, takže zasa sa nejednalo o zbohatlíka, ktorý si nevážil ľudskú prácu.
• V roku 1985 sa mu však stala vec, ktorú som na začiatku opísal. Bolo mu dané najavo, že sa s ním zle pracuje a firma sa udrží i bez neho. To mu však prinieslo ďalší úspech, kedy s firmou Pixar vyrobili prvý počítačovo animovaný film Toy Story. Neskôr sa do Applu opäť vráti.